kaiacPe canalul de la Bascov au avut loc recent două competiții de kaiac în care sportivii arădeni au reușit câteva rezultate de reținut. Kaiaciștii de la LPS Arad, pregătiți de Gheorghe Muscă și Baboș Molnar au abordat Campionatele Naţionale de primăvară ale juniorilor şi Campionatul Cluburilor Sportive Şcolare. Și toți au urcat pe podium!
În întrecerea juniorilor III, Valentin Popescu a câștigat proba de 3.000 de metri și a luat bronzul la 1.000 de metri. La juniori I, Mihai Ogîgău a luat o medalie de argint (4.000 de metri) și un loc trei (1.000 m). Același Ogîgău, aflat în pregătiri cu lotul național de juniori pentru Europenele de la Poznan (Polonia, la sfârșit de iunie), a fost primul la 1.500 de metri și al doilea la 1.000 de metri în întrecerea CSS-urilor. La această a doua întrecere, echipajul arădean format din Sebastian Ciubotariu, Andrei Abrudan, Emilian Neagu și Alexandru Șomai s-a clasat pe treapta a doua a podiumului la 1.000 de metri – juniori III. Și tot la categoria juniorilor III, Valentin Popescu a obținut și el un loc terț, la 1.000 de metri.