poloBăieții lui Cristi Cosma au pus punct, ieri dimineață, finalei mici a Superligii Naționale, pe care Steaua București a câștigat-o cu 4-0 la scor general.
Diferența mare s-a făcut în sfertul doi, pe care bucureștenii l-au încheiat în avantaj categoric, 6-0. În rest, arădenii au ținut aproape de mai puternica adversară, aflată mereu la conducere: 3-2 (sfertul I), 3-2 (sfertul III) și 4-3 (sfertul IV).
Gergelyfi 2, Vancsik 2, Furj 1, Roman 1 și Szabadai 1 au semnat reușitele AMEFA-ei, în vreme ce pentru Steaua au punctat Oanță 5, Giuclea 4, Cotrău (fostul jucător al Aradului) 3, Pavel Popescu 1, Toacă 1, C. Stan 1 şi Dragomirescu 1.
Sâmbătă, în meciul al treilea, a fost 16-9 pentru steliști, cu goluri arădene marcate de Vancsik 2, Roman 1, Laza 3 și Gyergelfi 3. Efectivul lui Cosma i-a mai inclus pe Săcui –, Băltean, Furj, Fericean, , Hălmăgean, Grama, , Szabadai , Kovacs, Iuhasz.
Steaua cucereşte medaliile de bronz, iar tabăra arădeană rămâne cu satisfacția unui nou sezon care a depășit așteptările.

(Foto: Bogdan Samoilenco)