ligaGalben-albaștrii și trupa din Șofronea au fost învingătoare în semifinalele Cupei României jucate la mijlocul săptămânii și, pe 12 iunie, au trofeul pe masă.
Pentru Gloria a fost simplu pe arena din Șiria, a fost 8-2 cu Crișul Chișineu- Criș, în fapt Progresul Nădab de anul trecut, mutată în Liga a IV-a în această iarnă, după manevra cu Europa. Vereș (2), Rechițan (2), Wild și Rediș au înscris pentru galben-albaștri, care au beneficiat și de autogolul lui Mermezan. În contul Crișului au punctat… gloristul Vereș (autogol) și Vajda.
Mult mai strâns a fost duelul din Micălaca, dintre Șiriana Șiria și Aqua Vest Șofronea. Cei din comuna lui Ioan Slavici au deschis scorul în minutul 3, prin Raul Ardelean, dar „instalatorii” au răspuns după numai patru minute, prin golul egalizator al lui Gherasă. Şofronea şi-a asigurat calificarea în actul al doilea, printr-un superb gol al lui Bura (minutul 64), care înscria pentru 1-2 final cu un șut fără preluare din marginea careului mare.