gloriaÎn tur, Ineul exulta după un gol decisiv marcat în prelungirile meciului. Sâmbătă, a venit rândul băieților lui Leo Pința să intre în meleul bucuriei în ultimele secvențe și să reamintească vechiul clișeu cu roata care merge și în sens opus.
Liderul a părut că va avea meci ușor în Micălaca. Talpaș n-a nimerit plasa deși era singur cu Bujor (2), dar, imediat, trupa lui Știli Abrudean a taxat: Petcuț a pasat în gaură pentru Sergiu Popa, care s-a înșurubat excelent spre colțul drept al careului mic și l-a executat pe portarul Gloriei, 0-1 (3).
Vizitatorii au încercat să profite de momentul bun, dar tânăra gardă a Gloriei s-a regrupat. Gîlcă a încercat de la distanță (10) însă Pașcalău a intervenit excelent. Bravul goalkeeper al Ineului a făcut să pare simple și următoarele mingi care i-au căutat cadrul, însă a trebuit să se recunoască învins pe final de prim act.
Ionuț Nicoraș a indicat lovitură de pedeapsă la intervenția lui Sabău asupra lui Manea, iar Dubeștean a executat precis, 1-1 (43).
În dreptul ineuanilor aveau să fie trecute cele mai periculoase faze ale reprizei secunde. Bujor l-a blocat în 10 metri pe Drăgan (57), apoi a fost salvator la acțiunea lui Nădăban scăpat singur cu el în fața careului mic.
În prelungiri, gloriștii aveau să dea lovitura: o acțiune de atac a purtat balonul în flancul drept la Adrian Popa, „Cursă” a reluat spre poartă, de acolo mingea a ricoșat la Vasinc, al cărui șut cu sânge rece s-a oprit în colțul lung, 2-1 (90+3).
Târziu ca Ineul să reacționeze, suficient pentru ca Gloria să savureze o revanșă de moral.
Gloria: Bujor – Topai (83 Banda), Wild, Dubeștean, Hulbăr – Ad. Popa, Manea, Blănaru (79 Palcu), Gîlcă (75 Gherghel), Vereș (63 Vasinc) – Eșanu.
Ineu: Pașcalău – Sabău, Iaroș, Nicolau – Cornea (90 Voștinar), Georgiu, Nădăban, Talpaș – Petcuț (74 Șulumberchean), Drăgan, Sg. Popa (60 Berar).
Arbitri: Ionuț Nicoraș – Casian Băla, Favius Dreghici. Observatori: Doru Herțeg, Gabor Biro.