petcutFormația de pe malul Crișului Alb a avut parte de un amical puternic astăzi, în compania reconfiguratei FC Bihor. Cu șase juniori în primul unsprezece, Naționalul a făcut o primă repriză bună.  Era 1-1 după 45 de minute scurse, cu Beuran aducând trupa lui Mihai Petcuț în avantaj, nou-venitul scuturând plasa după un un-doi cu Alin Coțan.  Bihorul a egalat înainte de pauză, Glorin Pop a reluat spectaculos centrarea lui Ianc. Elevii lui Gheorghe Ghiț au trecut în avantaj la zece minute de la reluare, când Ianc a reușit să finalizeze frumos o acțiune personală. Bihorenii au dominat actul secund, dar Sebișul putea obține remiza în minutul 90, când Bozian l-a văzut ieșit pe ex-utistul Smaranda, a tras de la 40 de metri, dar mingea a căzut pe transversală! „O primă repriză foarte bună a noastră, a doua bună a lor, pe un fond mare de oboseală și căldură insuportabilă. Am întâlnit un adversar de un eșalon superior, meciul și-a atins scopul. Încă suntem deficitari fizic și la relațiile de joc, dar sper ca până la ora începerii campionatului să ne punem la punct. Din actul al doilea, i-aș remarca pe Merșca și Jude”, a sintetizat Mihai Petcuț.  Antrenorul alb-albaștrilor a indicat că problema jucătorilor sub 21 de ani e rezolvată și că și-ar mai dori un atacant și un fundaș central. „Cu condiția să fie peste valoarea a ceea ce avem acum. Dar, și dacă nu mai mai vine nimeni, nu ne facem de rușine”, apreciază Petcuț.  Sâmbăta viitoare, Naționalul întâlnește Millenium Giarmata. FC Bihor: Sălăjan (Fildan, Smaranda) – Mihuț (Bactăr), Fl. Lazăr (Ghilea), Letan, A. Achim – Ianc (O. Popa), Bic (Sfârlea), M. Popa (Țoca), Sorian (Haș), Fl. Pop (Nichita) – Hadăr (Lukacs). Național Sebiș: Șoltez – Mânecan, Morariu, Hecsko, Neacșu – R. Balint, Coțan, Beuran, Dobricean – Miron, Bozian. Au mai intrat: Merșca – Cl. Feieș, Galea, Avădanei, Higyed, Jude, Cr. Feieș, Susan, Toader.