lupteClubul Sportiv Astra Arad a bifat o nouă frumoasă premieră. După ce în ultimii patru ani s-au mulţumit cu argintul, elevii antrenorului emerit Spiridon Stanciu au câştigat titlul de campioni naţionali pe echipe la lupte greco-romane, în cadrul turneului final desfăşurat la Bucureşti.
Performanţa este cu atât mai notabilă cu cât echipa arădeană, câştigătoare la pas a etapelor preliminare, a fost lipsită, în capitală, de aportul a celor mai buni sportivi, titulari la categoriile lor: Dorin Pârvan a fost accidentat iar Tiberiu Barbazan şi Iulian Grăjdan au susţinut examenul de Bacalaureat.
CS Astra a trecut cu 4-3 de Dinamo, 5-2 de Steaua şi cu 7-0 de CSM Slatina. La finalul competiţiei, Astra s-a clasat pe primul loc, urmată de Steaua, Dinamo şi CSM Slatina.
Lotul campioanei României a fost următorul: categoria 55 kilograme – Cristian Vagiunic, cat. 60 kg. – Laurenţiu Macarei şi Alexandru Anton, cat. 66 kg – Vladimir Zaporojeanu şi Florin Mocanu, cat. 74 kg. – Ilie Cojocaru şi Cătălin Căşaru, cat. 84 kg. – Petru Sivciu şi Dorin Pârvan (căpitan), cat. 96 kg. – Petru Zaporojeanu şi Ion Gavriliţă, cat. 120 kg. – Marin Cazac, Adrian Dumangiu şi Tiberiu Barbazan.