ineuRevenită cu speranţe mari în al treilea eşalon, CS Ineu nu se simte prea bine în acest debut de sezon. După egalul de acasă cu FC Zalău, trupa pregătită de Adrian Abrudean a pierdut pe arena Cetate din Alba Iulia în faţa unei echipe Metalurgistul Cugir mai pragmatice. Cioară – Bilia, Bier, Nicolau, Suslak, Covaci, Francescu, Georgiu, Iambor, Petcuţ, Copil a fost formula de start pregătită de „Ştili”. După un început echilibrat, gazdele au trecut în avantaj în minutul 32, după reuşita lui Cîrstean, care a marcat cu capul. Ineul a avut câteva şarje ofensive, blocate la timp de amfitrioni, care au mai beneficiat de o oportunitate de a înscrie la lovitura de cap a lui Itu, rezolvată de portarul Cioară. Ineuanii au terminat primul act în atac, însă defensiva Metalurgistului, bine organizată, a rezistat până la fluierul care a trimis echipele la vestiare.
Tot Ineul a început mai bine partea a doua, cu o posesie superioară şi un penalty refuzat de central la o acţiune a lui Georgiu. Gazdele şi-au văzut însă de joc şi şi-au mărit avantajul în minutul 63, atunci când acelaşi Cîrstean a marcat pentru 2-0 după o centrare venită de pe partea stângă. Deşi a presat, trupa lui Abrudean s-a zbătut în gol până la final, permiţându-le celor din Cugir să mai marcheze pe contraatac. Cea mai mare şansă a fost irosită în ultimele minute de Grozav, care a şutat peste poartă din postură de singur cu portarul. Ineul rămâne cu un punct după două etape, iar runda viitoare urmează o nouă deplasare, pe terenul Sănătăţii Cluj.