gimnasteDouă dintre gimnastele de la CSM Arad au confirmat evoluţia bună din acest an la Campionatul Naţional Individual al junioarelor, desfăşurat în week-end la Oneşti. Anamaria Rugină şi Iulia Berar s-au clasat pe locurile 6 (total de 50.025 puncte), respectiv 8 (48.750), la indivi­dual compus, în cadrul categoriei junioare III, nivel 3 (11 ani). Rezultatele sunt cu atât mai îmbucurătoare cu cât sportivele pregătite de Ciprian Hegyi şi Carina Franiov au concurat la o categorie de vârstă superioară. Fetele CSM-ului şi-au completat prestaţia bună de la Naţionale cu încă trei calificări în finalele pe aparate. Rugină a încheiat pe 6 la paralele şi bârnă şi pe 5 la sol, în timp ce Berar s-a clasat pe 7 la paralele şi pe 5 la sol, la acest din urmă aparat arădencele fiind şi cel mai aproape de medalie.
Trei prezenţe în finalele pe aparate
Ele au primit aceeaşi notă, 13.700, pe podium urcându-se cu 13.950. Gimnastele arădene, monitorizate pentru lotul de perspectivă al României, s-au mai remarcat în acest an şi la Campionatele Naţionale de copii, unde la junioare IV, nivelul 2 (10 ani), au reuşit să cucerească patru medalii: Berar, aur la paralele, argint la sol şi bronz la individual compus şi Ru­gină, argint la paralele. Revenind la Campionatul Naţional Individual al junioarelor, CSM Arad a mai fost reprezentat de Alexandra Lefter, care la junioare III, nivelul 4, a încheiat concursul de la individual compus cu un total de 45.975 puncte.