iratosuÎn cadrul etapei a 11-a din Liga a V-a, la Iratoşu a avut loc un meci interesant, echipa locală, Înfrăţirea, aflată la mijlocul clasamentului, primind replica unei codaşe a seriei, AS Aluniş. Pe o vreme frumoasă dar un teren greu, după doar 6 minute „canarii” din Aluniş au încasat primul gol: Moni a centrat iar Ivan a reluat din vole, pe lângă portarul Kovacs. Meciul a continuat să se desfăşoare într-un singur sens, iar Moni şi Pall au irosit ocazii mari. Minutul 41 a adus desprinderea, acelaşi Pall marcând pe un contraatac. În partea a doua s-a simţit o schimbare în jocul celor din Aluniş, dar tot gazdele au marcat, prin Ivan, iar după o oră de joc era deja 3-0. Oapeţii au redus până la urmă din handicap prin Borza, care l-a executat cu un şut plasat pe Airinei, 3-1 în mi­nutul 77.
Urmează deplasare în Bujac
Alunişul a prins curaj, dar după două ocazii bune, Moni a încheiat conturile în minutul 87, înscriind în poarta goală după o cursă solitară a lui Pall. Scorul final, 4-2, avea să fie stabilit un minut mai târziu, când Borza l-a lobat frumos, de la 16 metri, pe Airinei. „Meciul a fost la discreţia noastră, dar ne concentrăm mai greu pe faza de atac, de aceea avem şi atâtea ratări. Avem un nucleu de veterani, cu experienţă, cu care ţinem lângă noi jucătorii mai tineri, păcat că nu putem strânge aceeaşi echipă şi în deplasare, unde avem absenţe. Etapa viitoare avem meci dificil la Olimpia Bujac şi totul depinde de lotul deplasat”, spune Attila Moni.