bogdanDe curând s-au încheiat Campiona­tele Europene de şah pentru juniori ce au avut loc la Budva, în Muntenegru. La şah rapid pe echipe, categoria 10 ani, au fost prezente 11 echipe, din prima echipă a României făcând parte şi copilul-minune al şahului arădean, Bogdan David. La mare luptă, turneul a fost câştigat de echipa mixtă Aleksandr Nevski, cu 12 puncte, compusă din 4 jucători ruşi şi unul leton, urmată de echipa României, tot cu 12 puncte şi echipa Rusiei cu 10 puncte. Prima echipă a României a pierdut la li­mită în faţa liderului cu scorul de 1,5:2,5, câştigând celelalte 6 runde cu România 2, Belarus 2, Polonia+Spania, Belarus 1, Rusia şi Ungaria. Obiectivul lui Bogdan David, de a cuceri cel puţin o medalie, a fost astfel îndeplinit, iar clasarea pe locul 7 atât la dezlegări de probleme cât şi la şahul rapid individual confirmă valoarea lui ca sportiv, ca, de altfel, şi titlul cucerit la Campionatul Uniunii Europene, în urmă cu o lună. În ianuarie 2014, Bogdan vrea să-şi apere cu succes titlul de campion naţional şcolar la categoria 11 ani.