copilMarius Copil are un turneu reușit la Geneva Open, turneu ce se desfăşoară pe hard, cu premii de 64.000 de euro plus ospitalitate. Tenismanul arădean l-a învins ieri, în optimi, pe francezul Laurent Recourderc, scor 6-4, 2-6, 6-4. Meciul s-a întins pe durata unei ore și 40 de minute, „Tunarul din Carpați” reușind nu mai puțin de 13 ași! Primul set a fost echilibrat şi câştigat de Copil la un break diferenţă, urmat de un set secund la discreţia francezului, deşi arădeanul a avut 3 mingi de break la 3-1 şi 4-2. În decisiv, Marius Copil a reuşit să smulgă un break la scorul de 1-1, pentru ca în final să se impună cu 6-4. Arădeanul, în vârstă de 23 ani și ocupant al locului 145 mondial, și-a asigurat 18 puncte ATP și un cec în valoare de 1.850 de euro. Eliminarea favoritului 2, Evgeny Donskoy, îl duce pe Copil pe un culoar favorabil, urmând să-l întâlnească în sferturi pe câştigătorul meciului dintre rusul Kuznetsov şi slovacul Klizan, favorit 5.