woparWest Olympia Phoenix-LPS Arad a contabilizat a doua înfrângere la rând în liga secundă, după ce a cedat meciul de pe teren propriu cu fosta prim-divizionară BC Miercurea Ciuc. George Mandache şi Alexandru Pteancu s-au bazat pe un lot format din: Aron, Ilieş, Mazilu, Bandula, Andriş, C. Bodor, Totoreanu, Ţihoi, Vârtaci şi Betea. Absenţii gazdelor au B. Bondor, Pătraşcu şi Baltă. S-a terminat 57-80 (15-20, 15-19, 18-22, 9-19), la capătul unui meci în care arădenii s-au mişcat bine timp de trei sferturi, cedând apoi clar în ultimele 10 minute. “Până în minutul 35 am jucat bine, dar apoi totul s-a rupt. L-am pierdut şi pe Betea din sfertul 2 şi asta a fost”, spune antrenorul secund Alexandru Pteancu. Pe 15 noiembrie, tot la Arad, WOPAR-LPS înfruntă Gaz Metan II Mediaş, într-un meci restanţă.