lionsLions Rugby Club UVVG trebuia să înfrunte în optimile Cupei României medaliata cu bronz a Superligii Naţionale, Steaua București. Meciul programat pe terenul CPL din Grădişte nu a mai avut însă loc, clubul arădean nereuşind să asigure o ambulanță dotată corespunzător (cu defibrilator). Arbitrului bucureștean Alexandru Nițulescu, care pe bună dreptate nu a vrut să rişte un alt posibil „caz Grădinaru”, nu i-a rămas de făcut decât să aplice regulamentul şi să nu permită începerea partidei. Astfel, Steaua s-a calificat fără joc în sferturi, scor 5-0, iar gustul amar al lipsei de organizare rămâne în dreptul celor de la Lions, salvaţi până la urmă de umilinţă. Bucureştenii nu ies deloc câştigaţi, atâta timp cât calificarea era oricum o formalitate, iar până la Arad au străbătut degeaba toată ţara. Oraşul nostru rămâne fără reprezentantă în competiţia surprizelor, după ce divizionara secundă CSU Aurel Vlaicu s-a retras din competiţie înaintea optimilor. Gruparea universitară ar fi trebuit să înfrunte în această fază campioana României, RCM Timişoara, cali­- ficată şi ea fără joc în sferturi.