icimLiderul neînvins al campionatului a excelat la Sfântu Gheorghe, Univ. Goldiş ICIM impunându-se aseară într-o manieră de mare echipă în derby-ul rundei cu numărul 8 al Ligii Naţionale de baschet. Într-o evidentă criză de joc şi rezultate şi doar cu antrenor interimar pe bancă, Sepsi a fost surclasată la toate capitolele. Cu americanca Cosby de neoprit, secondată de conaţionalele Williams şi Rhoads, trupa lui Jose Araujo avea la pauza mare un avantaj incredibil, 54-30, pentru ca în debutul actului trei diferenţa să se majoreze până la 30 de puncte, 60-30! Obosite probabil şi după deplasarea de la mijlocul săptămânii din Belarus, unde au bifat a doua înfrângere la rând în EuroCup, gazdele au avut o uşoară revenire, adjudecându-şi sfertul trei cu 23-15.
Derby fără istoric
După 30 de minute tabela sălii din Sfântu Gheorghe indica 69-53 pentru campioana „en-titre” a României, iar conturile erau ca şi încheiate. „Galben-albastrele” au revenit la timonă în ultimele 10 minute şi doar un punct le-a despărţit de atingerea a 100 de puncte! S-a terminat Sepsi – ICIM 72-99 (13-27, 17-27, 23-15, 19-30), iar echipa arădeană îşi păstrează invincibilitatea în campionat, cu 8 victorii din tot atâtea meciuri. Pentru Univ.Goldiş ICIM, care după startul de sezon e mare favorită la titlu, au evoluat: Cosby 34 (5×3), Williams 18 şi 18 recuperări, Rhoads 18, Brosovszky 11 (3×3), Broomfield 10, Engelman 6, Milovanovic 2 şi Crăciun.