derbyUniv.Goldiş ICIM a câştigat dramatic, aseară, derby-ul Ligii Europei Centrale la baschet feminin, în faţa celor de la CSU Alba Iulia. Cu pivoţii Broomfield şi Williams în zi bună, Univ.Goldiş ICIM a fost condusă cu 10-9 în minutul 3, după care nu a mai cedat iniţiativa până la pauza mare. Desprinderea s-a consemnat în minutul 9, când tabela sălii din Alba Iulia indica scorul de 14-21, pentru ca primul sfert să se încheie 15-23.
În sfertul doi aveau să iasă la rampă Rhoads şi Engelman, astfel că în debutul actului diferenţa era de 10 puncte, 19-29 în minutul 12. Trupa lui Popov s-a apropiat apoi periculos, 36-39 după 17 minute, dar liderul neînvins al Ligii Naţionale a reuşit să păstreze un avans de 5 puncte după 20 de minute, scor 40-45.
Americancele – din nou la înălţime
Tot „galben-albastrele” au început mai bine şi partea a doua, iar diferenţa de 10 puncte s-a refăcut rapid, 40-50 în minutul 22. Cu sârboaica Cadjo în zi de graţie, gazdele au continuat cursa de urmărire şi în doar 2 minute s-au apropiat la un singur punct, scor 50-51 în minutul 24. Într-un sfert trei ceva mai slab, Aradul a încheiat tot în faţă, 55-57. ICIM a condus apoi cu 64-59 în minutul 33, dar Brown a apărut în meci exact la timp.
CSU a egalat la 66 în minutul 37, desprinzându-se apoi la 70-66, iar finalul a fost exploziv.
Americancele ICIM-ului au refuzat să piardă, Engelman şi Broomfield au readus egalitatea, pentru ca Monica Brosovszky să readucă din nou Aradul în avantaj, 72-73 în minutul 39.
Arădencele rămân neînvinse
Într-un final dramatic, Engelman a avut nervii tari şi cu 2 libere a stabilit scorul final, 72-75. Jose Araujo a contat pe următoarele jucătoare: Engelman 20 (2×3), Broomfield 18 puncte şi 9 recuperări, Rhoads 13, Williams 10 puncte şi 18 recuperări (un nou „double-double” pentru pivotul american), Cosby 8 (1×3), Brosovszky 5 (1×3), Crăciun 1. În decurs de nici o lună şi jumătate, Univ.Goldiş ICIM obţine a doua victorie la Alba Iulia, continuându-şi parcursul fără greşeală din acest sezon. Arădencele bifează al doilea succes din tot atâtea meciuri în Liga Europei Centrale.