arbitriLa iniţiativa conducerii Comisiei Judeţene a Arbitrilor Arad şi cu concursul primarului localităţii Satu Nou, Tiberiu Hasz şi a sufletistului Andras Mako, a avut loc un disputat turneu de minifotbal, la care au fost invitaţi colaboratorii şi prietenii comisiei corespondente a judeţului vecin Bekes, din Ungaria. Competiţia denumită „Turneul Prieteniei” s-a disputat în cocheta sală de sport din Satu Nou, aliniind la start patru echipe, câte două din partea fiecărei comisii de arbitri. S-a jucat în sistem eliminatoriu, prin tragere la sorţi disputându-se următoarele jocuri: Arad I – Bekescsaba I 4 -1 (Nicoraş, Hărduţ, Mako S., Pîslaru), Arad II – Bekescsaba II 1 – 7 (Olariu). Echipele câştigătoare de-a lungul celor două reprize de cîte 20 minute şi-au disputat finala, pe când pierzătoarele au jucat în cadrul finalei mici: finala mică – Arad II – Bekescsaba I 4-5 (Olariu 3, Mako A.), finala – Arad I – Bekescsaba II 0-0 (3-2 după lovituri de pedeapsă, Herţeg, Bogdan, Nicoraş).
Relaţii amicale cu vecinii maghiari
Ca şi la turneul organizat de colaboratorii maghiari în luna decembrie a anului trecut, echipa CJA condusă de pe margine de neobositul Doru Herţeg a fost formată din: Aniculăesei, Căşuţ – portari, Hărduţ, Bogdan, Herţeg jr., Nicoraş, Pîslaru, Cojocariu S., Mako S. Echipa a doua a Aradului, creată special pentru această competiţie şi pentru a da ocazia unor membri cu „greutate” a comisiei să facă o bine meritată mişcare şi să probeze că nu au uitat să practice sportul rege în calitate de jucători, a fost formată din: Cojocariu D. sr., Cojocariu D. – portari, Tripa, Herţeg sr., Apătean, Dumitru, Crsitea, Iacob, Coroban, Mako A., Olariu. În afara competiţiei, de pe margine, au evoluat foarte bine Tănăsescu şi Mocanu, care au întregit delegaţia. Arbitrii turneului, care au participat cu succes împreună cu delegaţiile celor două comisii de arbitri prietene (şi) la o meritată şi bine organizată repriză a III-a, au fost Arsa, Ciurescu şi Ardelean I.