bebe-mituFără patru titulari, Șoimii Pâncota s-a întors victorioasă de la Dej și, în cazul în care învinge Turda și jocul rezultatelor îi e favorabil, poate încheia sezonul regulat chiar pe locul 2!
Alb-negrii n-au reușit un prim act prea bun în fieful Unirii, Dan Cuedan producând șocul la pauză. Iar Șoimii au arătat mult mai bine în actul al doilea, după ce au trecut și peste un penalty pe care l-au contestat vehement, salvat de parada lui Cristi Irimia (55).
Tehnicianul celor din Podgorie a mutat inspirat, mijlocașul Hosu des­chizând tabela la trei minute după penalty-ul ratat de gazde, apoi Bulzan puncta pentru 0-2 (74). Team-ul lui Eusebiu Șuvagău a relansat meciul prin golul lui L. Farcaș, însă ultimul cuvânt l-au avut tot pâncotanii: șutul lui Bebe Mitu a fost oprit de un fundaș dejean cu mâna pe linia porții, iar Remus Lung a transformat lovitura de pedeapsă și a stabilit scorul final.
Unirea: Blaga – Cuc, S. Pop, Silasi, Plăianu – S. Rus, Curtean, Cherecheș, Gabruș – Szekely, Blaj. A mai jucat: L. Farcaș.
Șoimii: Irimia – Iovan, Lung, Ad. Rusu, Vițu – Maghici, Issa, Mitu, Bulzan – Sg. Pop, Gado. Au mai jucat: Hosu, Stanciu, Dumitru.
Arbitri: Marius Andrișca – Alexandru Corb (ambii Oradea), Daniel Lar (Baia Mare).
Observatori AJF : Ion Hotico (Baia Mare), Mirel Biriș (Deva).