iiiiicFinala Ligii Naţionale feminine de baschet s-a reluat aseară la Târgovişte de la scorul general de 1-1. CSM pornea cu prima şansă, mai ales după ce Univ.Goldiş ICIM a pierdut avantajul terenului propriu dar şi pe Williams, plecată să joace în WNBA. Cu toate astea, Aradul a intrat mai motivată aseară, decisă să câştige meciul 3. Iar debutul meciului a fost promiţător. Givens şi Smith s-au remarcat la gazde, care conduceau cu 19-16 după primul sfert, dar replica a venit de la Rhoads şi Engelman, iar la pauză era avantaj surprinzător pentru ICIM, 35-31. În partea a doua s-a jucat ceva mai slab, iar tensiunea şi miza meciului aveau să îşi spună cuvântul. Finalul a fost dramatic, ca o prelungire a thriller-ului de la Arad. Târgovişte a condus cu 67-63, dar ICIM a făcut o minune şi cu ajutorul lui Givens, Coker a trimis meciul în prelungiri, cu patru puncte marcate, 67-67 după timpul regulamentar! Rolurile s-au inversat în extra-time, iar Poole a adus bucuria în sala din Târgovişte, cu coş marcat în ultima secundă, scor final 77-75.
Marcatoarele meciului au fost: Poole 22 (3×3), Givens 22 (1×3), Smith 13 (1×3), Green 8 (2×3), Sanford 6, Jones 3 şi Huţanu 3 (1×3), respectiv Rhoads 20 (2×3), Coker 17 (1×3), Broomfield 14, Engelman 9, Cosby 7 (1×3), Brosovszky 5 (1×3) şi Crăciun 3. CSM Târgovişte conduce cu 2-1 la general în finală şi mai are nevoie de o singură victorie pentru a-şi apropia titlul. În schimb, dacă vrea să ducă finala în decisivul de la Arad, ICIM este obligată să câştige meciul 4, programat astăzi, cu începere de la ora 20:15.