astraAstra Giurgiu a câştigat ediţia 2013-2014 a Cupei României. Finala cu Steaua, disputată vineri seara pe „Arena Națională”, a avut nevoie de prelungiri şi lovituri de deartajare. La finalul celor 90 de minute regulamentare scorul a fost egal 0-0, Steaua pierzându-l pe Sânmărtean eliminat.
În prelungiri şi Astra a rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Alibec. La penalty-uri Laban, Morais, Budescu şi Yazalde au marcat pentru giurgiuveni, ratând Cristescu. Pentru Steaua au înscris: Keseru şi Szukala, ratând Varela şi Pintilii. La fluierul final al arădeanului Ovidiu Hațegan, Astra și-a trecut în palmares primul trofeu din istorie.
În dimineața zilei de sâmbătă, antrenorul Laurenţiu Reghecampf și-a anunțat despărțirea de Steaua cu destinația Al Hilal. Cel mai probabil, Campioana României va fi antrenată din sezonul următor de Cosmin Olăroiu și Mirel Rădoi.