rusCu titlul de campioni ai Ligii a IV-a în buzunar, utiștii s-au deplasat la Zăbrani pentru un penultim antrenament cu public înainte de barajul de promovare în Liga a III-a. „Alb-roșii” i-au luat tare pe elevii lui Pința și au rezolvat ecuația meciului după numai 20 de minute de joc.
Presingul susținut din startul confruntării a dat roade rapid pentru oaspeți. În minutul 11, Copil a executat o lovitură liberă de pe stânga, iar Gheorghiță a deviat balonul cu capul în plasă din numai 4 metri. Nici bine nu s-a reluat jocul de la mijlocul terenului că tabela s-a mai modificat odată. Rus a primit un balon la 15 metri lateral dreapta, a tras ca din pușcă la colțul scurt în bara interioară și era 0-2 (min. 15). Începutul perfect de meci a fost completat cu un nou gol marca Rus. De data aceasta, rapidul atacant a tras în cros de la 13 metri și Deffert era învins pentru a treia oară. După aceea, lucrurile s-au mai calmat și utiștii nu au mai forțat atacul. Au pasat mult la mijloc și pe benzi, iar superioritatea prelungită a balonului nu a mai adus pericol la buturile adverse. De abia când centralul se pregătea să fluiere finalul primei părți tabela s-a modificat din nou. Măgulean a câștigat un duel fizic cu Domghe, balonul a sărit fericit la Gheorghiță, care l-a învins pe Deffert din numai 5 metri.
La diferența mare de pe tabelă, ritmul părții secunde a fost destul de scăzut. Zăbraniul și-a propus să nu ia și mai multe goluri, iar utiștii au apelat la destule „floricele” ce le-a cam distrus construcția jocului. Până acolo, însă, s-a făcut 0-5. Rus a centrat excelent de pe dreapta, iar Copil a sărit mai bine decât Rechițan și l-a învins pe nou intratul Brade cu o lovitură de cap. Era minutul 56, moment din care, până la final, „textiliștii” au mai avut o singură ocazie importantă, prin Gheorghiță, al cărui „stâng” a fost parat de goalkeeperul advers.
După ultimul fluier, suporterii „alb-roșii” veniți la meci au încins hora bucuriei împreună cu favoriții și antrenorii lor, însă testul adevărat se va da de abia pe 21 iunie.
CS Victoria Zăbrani: Deffert (46 Brade) – Rechițan (70 Stanca), Rancov, Domghe, Vereș – Matica (66 Poghirc), Bercu, Ștefan, Hadăr (Țop) – Vasinc Fira. Antrenor: Leontin Pința.
UTA Arad: Mitre – Popa, Cotoc, Botiș, Filaret – Gheorghiță, Nădăban (71 Pavel), Varga, Copil (64 Avrămu­țiu) – Măgulean (57 Capătă), Rus (71 Leucuța). Antrenor: Roland Nagy.
Arbitri: Daniel Burcă – Casian Bălă, Thomas Junger. Observatori AJF: Traian Enoiu și Vasile Rad
Călin MnerieCu titlul de campioni ai Ligii a IV-a în buzunar, utiștii s-au deplasat la Zăbrani pentru un penultim antrenament cu public înainte de barajul de promovare în Liga a III-a. „Alb-roșii” i-au luat tare pe elevii lui Pința și au rezolvat ecuația meciului după numai 20 de minute de joc.