10454500_900899849925863_7007269871119248044_oConfruntarea dintre Ghana – SUA, a avut loc pe Estádio das Dunas de la Natal, Grande do Norte. Această partidă începe practic de la 1-0. SUA reuşeşte să deschidă scorul în secunda 30 a partidei, Clint Dempsey înscrie cel mai rapid gol de la CM. Acesta pătrunde excelent în careu pe partea stângă şi finalizează cu un şut la colţul lung, mingea atingând înainte bara. În minutul 18 SUA îşi putea majora avanajul. Americanii pornesc pe un contraatac, Altidore primeşte o centrare foarte bună de pe dreapta în centrul careului, dar finalizarea atacantului american este blocată de fundaşii ganezi. Peste doar 3 minute pierdere importantă pentru americani, Altidore s-a accidentat, acuzând probleme musculare la coapsa stângă. Acesta este înlocuit în minutul 22 cu Aron Johannsson. Ghanezii ies la atac şi au prima ocazie a meciului în minutul 33 prin Gyan, acesta intră în zonă centrală, şutează foarte bine la colţul lung, dar Tim Howard respinge în lateral. Pauză Ghana – SUA 0-1. Repriza secundă începe foarte bine pentru ghanezi, în minutul 55 trec pe lângă egalare. Muntari expediază un şut de la aproximativ 25 de metri, dar balonul se duce puţin pe lângă. Peste doar 2 minute Gyan reia peste poartă o lovitură de cap după o centrare bună de pe dreapta. Asediul ghanezilor continuă iar în minutul 58 acelaşi Gyan primeşte o centrare bună de pe dreapta, dar lovitura de cap a atacantului ghanez este respinsă în corner de Howard. După numeroasele ocazii pe care le-au avut ghanezii, Ayew reuşeşte să restabilească egalitatea pentru Ghana după o fază splendidă. Gyan pasează cu călcâiul în marginea careului, iar Ayew înscrie cu exteriorul la colţul scurt. Peste doar 3 minute americanii dau lovitura de graţie, rezerva Zusi execută un corner de pe dreapta iar fundaşul Brooks înscrie cu o loviturp de cap cu pământul din centrul careului. Rezultat final Ghana – SUA 1-2.