10428394_902168479799000_4958320103222659156_oConfruntarea dintre Belgia şi Nigeria s-a disputat pe  Estádio Mineirão din Belo Horizonte. Algerienii încep bine această partidă şi au prima ocazie de a înscrie în minutul 17,atunci când Mahrez profită de o greşeală a lui Van Buyten, acesta pătrunde în careu pe partea stângă, dar şutul algerianului este slab şi trece mult pe lângă. Belgienii ies la joc şi peste 4 minute Axel Witsel intră în centru, şutează puternic de la 25 de metri, dar Mbolhi respinge mingea. În minutul 24 algerienii obţin penalty. Vertonghen îl faultează în careu pe Feghouli, iar centralul partidei indică punctul cu var, iar fundaşul belgian primeşte cartonaşul galben. Feghouli transformă fără probleme acest penalty, iar din minutul 25 algerienii conduc 1-0. În minutul 35 belgienii mai irosesc o ocazie de gol, acelaşi Witsel trage de la aproape 30 de metri, dar şutul acestuia este respins în corner de Mbolhi. Rezultat la pauză Belgia – Algeria 0-1. Belgienii încep în forţă repriza secundă şi au o nouă şansă de a înscrie în minutul 49. Corner de pe stânga, Mertens centrează în careu, Mbolhi iese neinspirat, mingea ajunge la Witsel iar acesta din reflex reia cu capul peste. În minutul 67 belgienii irosesc cea mai mare ocazie de gol a partidei. Origi scapă singur cu portarul, dar acesta îl ia la ţintă pe portarul algerian. Peste 3 minute se restabileşte egalitatea, De Bruyne centrează perfect de pe stânga, iar lovitura de cap a lui Fellaini intră în poartă din transversală. Belgienii continuă asediul la poarta algerienilor, iar în minutul 79 trec în avantaj. Mertens înscrie cu un şut la colţul scurt sub bară, de la limita careului mic. Peste doar 4 minute, Fellaini trece pe lângă dublă, centrare de pe dreapta iar lovitura de cap a mijlocaşului lui Manchester Utd este respinsă în ultimul moment de sub bară de Mbolhi. Rezultat final Belgia – Algeria 2-1.

ECHIPELE DE START

Belgia: Courtois- Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Witsel, Dembele – De Bruyne, Hazard, Chadli – Lukaku.

Selecționer: Marc Wilmots.

Algeria: Mbolhi – Mostefa, Bougherra, Halliche, Ghoulam – Taider, Medjani, Bentaleb – Feghouli, Mahrez, Soudani.

Selecționer: Vahid Halihodzic