10298575_902431319772716_51509796740491337_oMeciul dintre Brazilia şi Mexic de pe stadionul Castelão, de la Fortaleza, începe bine pentru brazilieni având prima ocazie de gol în minutul 12, atunci când Oscar izbuteşte o centrare cu exteriorul de pe stânga, mingea ajunge la Fred iar atacantul brazilian reia din 6 metri în plasa laterală, oricum brazilianul se afla în poziţie de offside. În minutul 24 prima mare ocazie a partidei aparţine mexicanilor. Herrera trage de la 20 de metri, dar şutul este scos de Julio Cesar de sub bară. Peste doar 2 minute vine şi replica brazilienilor, mingea trimisă cu capul de Neymar din centrarea lui Dani Alves este scoasă incredibil de Ochoa. În minutul 41 mexicanii mai irosesc o ocazie de gol prin Vasguez, şutul acestuia de la 20 de metri trece puţin pe lângă stâlpul din dreapta a porţii apărate de Julio Cesar. La pauză Brazilia – Mexic 0-0. Brazilia încep în atac repriza secundă, iar în minutul 48 irosesc o oportunitate bună de a înscrie. Bernard trimite un şut centrare în faţa porţii, dar defendiva mexicanilor elimină pericolul. 7 minute mai târziu Vasquez trimite un şut puternic de la 30 de metri, iar balonul trece puţin pe lângă vinclul din stânga. În minutul 63 brazilienii obţin o lovitură liberă, bate Neymar dar execuţia acestuia trece puţin pe lângă. Acelaşi Neymar are o nouă şansă de a înscrie 6 minute mai târziu. Acesta primeşte o pasă bună în careu, driblează un adversar şi şutează la colţul scurt, dar Ochoa se opunde din nou. În minutul 85 Ochoa are o nouă intervenţie de zile mari la lovitura de cap a lui Thiago Silva din centrarea lui Neymar. Mexicanii puteau da lovitura în minutul 90, atunci când şutul lui Cuadrado de la 16 metri trece puţin peste transversală. Rezultat final Brazilia – Mexic 0-0.

ECHIPELE DE START

Brazilia:    Julio Cesar – Dani Alves, Thiago Silva (căpitan), David Luiz, Marcelo – Ramires, Paulinho, Luiz Gustavo – Oscar, Neymar – Fred

Selecţioner: Luiz Felipe Scolari.

Mexic:   Guillermo Ochoa – Francisco Javier Rodriguez, Rafael Marquez (căpitan), Hector Moreno – Paul Aguilar, Jose Juan Vazquez, Andres Guardado, Hector Herrera, Miguel Layun – Giovani Dos Santos, Oribe Peralta

Selecţioner: Miguel Herrera.