10271318_904505262898655_4472630572727225162_oConfruntarea dintre Spania şi Chile s-a disputat pe Stadionul Maracana, din Rio de Janeiro. În minutul 20 prima fază de poartă, aduce şi primul gol al partidei. Vargas primeşte o pasă în careu, face preluare, îl driblează pe Casillas şi înscrie pentru 1-0. Spania iese la joc iar în minutul 27 au prima ocazie de gol prin Diego Costa. Acesta primeşte o pasă excelentă în careu, dar şutul atacantului spaniol merge în plasa laterală. Cu două minute înainte de pauză Chile îşi majorează avantajul, Alexis Sanchez execută o lovitură liberă de la 20 de metri, şutul este respins de Casillas până la Aranguiz iar acesta înscrie din 8 metri. Rezultat surprinzător la pauză Spania – Chile 0-2. Repriza secundă începe cu Spania în atac, având prima ocazie în minutul 48. Iniesta trimite o pasă excelentă către Diego Costa, dar acesta nu reuşeşte să îl învingă pe Bravo, şutul acestuia blocat de Isla. În minutul 52 ibericii mai trec odată pe lângă gol, Diego Costa trimite din careu o foarfecă, mingea ajunge la Busquets, iar acesta trimite pe lângă din interiorul careului mic. Chilienii ies la joc şi au şansa de a face 3-0 în minutul 69. Isla primeşte o pasă perfectă în faţa porţii, iar acesta cu jumătate de poartă goală trimite din cădere puţin peste. În minutul 84 Iniesta şutează foarte frumos cu latul din afara careului, dar şutul acestuia este respins spectaculos de Bravo din vinclu. Rezultat final Spania – Chile 0-2, iar campioana en-titre este eliminată de la mondialul brazilian.

ECHIPELE DE START:

Spania: Casillas – Azpilicueta, Javi Martinez, S. Ramos, Alba – Busquets, Xabi Alonso, D. Silva, Iniesta, Pedro – D. Costa.
Selecționer: V. Del Bosque

Chile: Bravo – Isla, Medel, Jara, Silva, Mena – A.Vidal, Marcelo Diaz, Aranguiz – Alexis, Vargas.
Selecționer: J. Sampaoli