278391_278391_mandzukicPartida dintre Camerun şi Croaţia de pe arena Amazonia din Manaus a început perfect pentru croaţi. În minutul 11 Ivica Olic deschide scorul, acesta primeşte o pasă în 6 metri de la Perisic şi înscrie cu latul la colţul scurt. Peste doar 5 minute croaţia trece pe lângă 2-0, corner de pe stânga, centrare în careu, Mandzukic preungeşte la Rakitic, acesta şutează din 6 metri, portarul respinge în faţa porţii iar Enoh trimite în corner. Situaţia se compică pentru camerunezi, în minutul 40 Song mijlocaşul Barcelonei, vede direct cartonaşul roşu după ce îl loveşte pe Mandzukic fără minge. Rezultat la pauză Camerun –Croaţia 0-1. Repriza secundă începe foarte bine pentru croaţi. În minutul 48 Ivan Perisic face 2-0, acesta face o cursă senzaţională pe partea stângă, intră în careu şi îl învinge pe Itandje cu un şut din unghi. Peste doar 2 minute Mandzukic ratează şansa de a înscrie primul său gol la mondialul brazilian, acesta primeşte o pasă foarte bună, intră în careu iar atacantul croat îl lobează pe Itandje la colţul scurt dar mingea trece milimetric pe lângă. Atacantul croat se revanşează 11 minute mai târziu, un corner executat de pe stânga, centrare în careu, Mandzukic se înalţă şi din opt metri trimite imparabil cu capul pentru 3-0. Replica camerunezilor vine în minutul 70 atunci când Stephane M’Bia şutează de la circa 20 de metri, iar mingea se duce milimetric pe lângă vinclul din stânga porţii apărate de Pletikosa. În minutul 73 Mandzukic realizează dubla, acesta profită de o respingere greşită a lui Itandje, la şutul lui Eduardo şi înscrie din 6 metri pentru 4-0. În minutul 85  Moukandjo este aproape de a înscrie golul de onoare, dar şutul său plasat, trece foarte puţin pe lângă poartă. 2 minute mai târziu incredibilă ratare a lui Rakitic, doar cu Itandje în față, mijlocașul preia pe lângă goalkeeperul camerunez și mingea se scurge pe lângă poartă. Ocazie imensă și la cealaltă poartă 2 minute mai târziu. Webo a trimis cu capul spre poartă, respinge Pletikosa, iar camerunezul reia din foarfecă, dar nu reușește să trimită decât într-un jucător croat. Rezultat final Camerun – Croaţia 0-4, iar croaţia păstrează şanse reale la calificarea în optimi, în timp ce camerun este out de la mondialul brazilian.

ECHIPELE DE START:

Croația: Pletikosa – Srna, Corluka, Lovren, Pranjic – Modric, Sammir, Rakitic – Perisic, Mandzukic, Olic

Antrenor: Niko Kovac

Camerun: Itandje – Matip, Chedjou, Nkolou, Assou-Ekotto – Song, M’Bia, Enoh – Moukandjo, Aboubakar, Moting
Antrenor: Volker Finke