10301515_905928606089654_926505569026550698_nMeciul dintre Columbia şi Coasta de Fildeş de pe Estádio Nacional de Brasilia, din capitala Braziliei, a început fără prea mari ocazii de gol. Mijlocașul ivorian Serey Die a arătat în acest meci o tărie de caracter extraordinară cum rar se mai găsește pe terenul de fotbal. Mijlocașul lui FC Basel a aflat, cu două ore înaintea startului meciului împotriva Columbiei, de la Cupa Mondială, că tatăl său a decedat.Prima fază notabilă din prima repriză a fost în minutul 17 prin Cuadrado. Acesta trimite o minge periculoasă  în careu, însă Zokora este pe fază și reușește să respingă în corner, într-un moment dificil pentru echipa sa. Ivorienii irosesc şi ei o mare ocazie în minutul 37. Serey trage periculos spre poartă, însă defensiva Columbiei reușește să respingă într-un moment dificil. Repriza secundă începe mult mai bine, iar prima ocazie o au ivorienii prin Gradel care nu poate introduce mingea în poartă la o fază în care reluările demonstrează că a existat și un contact cu Yepes. În minutul 64 James Rodriguez deschide scorul printr-o lovitură de cap din interiorul careului după un corner, fiind scăpat din marcaj de Zokora. 4 minute mai târziu vine şireplica africanilor, şutul lui Aurier este respins cu greu în corner de Ospina. În minutul 70, Quinteromajorează scorul în favoarea sud-americanilor după uncontraatac rapid al Columbiei, în condițiile în care ivorienii au fost prinși în jumătatea adversă de teren, unde au presat constant poarta lui Ospina după primirea primului gol. Ivorienii nu abandonează și în minutul 74 revin în meci după ce Gervinho marchează în urma unei pătrunderi din partea stângă a careului. În minutele de prelungire Drogba putea să aducă un punct echipei sale. Ospina iese și respinge la limită cu piciorul în aut o minge urmărită de atacantul lui Galatasaray. Rezultat final Columbia – Coasta de Fildeş 2-1, iar sud – americanii sunt cu un picior în optimi.

ECHIPELE DE START:

Columbia: Ospina – Zuniga, Yepes, Zapata, Armero – Cuadrado, Aguilar, Sanchez, Rodriguez – Gutierrez, Ibarbo

Rezerve: Mondragon – Arias, Carbonero, Vargas, Guarin, Mejia, Alvarez, Bacca, Ramos, Quintero, Martinez, Valdes

Coasta de Fildeş: Barry – Aurier, Bamba, Zokora, Boka – Serey Die, Tiote – Gradel, Yaya Toure, Gervinho – Bony

Rezerve: Gbohouo – Viera, Toure, Bolly, Akpa Akpro, Kalou, Drogba, Ya Konan, Diomande, Djakpa, Sio, Sayouba