10397014_908023205880194_7362114175646799519_oPartida dintre Honduras şi Ecuador se anunţa a fi una foarte interesantă deoarece ambele echipe aveau nevoie de victorie pentru a mai spera la locul doi în grupă. Primi care au şansa de a deschide scorul în acest meci sunt ecuadorienii. În minutul 20, Valencia scapă singur spre poarta hondurienilor, dar şutează de la marginea careului peste. În minutul 30 hondurienii deschid scorul, Costly primeşte o pasă superbă de aproape 60 de metri, Erazo greşeşte, iar atacantul hondurian rămâne în posesia balonului, pătrunde şi şutează puternic pe jos la colţul scurt, fără speranţă pentru portar. Bucuria hondurienilor a durat doar 4 minute, Parades şutează de la 25 de metri lateral dreapta, mingea este deviată şi ajunge la Valencia care înscrie cu latul din cădere la colţul scurt. În minutul 45 hondurienii au şansa de a trece din nou în avantaj, prin Bernardes care execută o lovitură liberă de la 25 de metri, iar şutul acestuia este respins în lateral de Dominguez. În al doilea minut de prelungire al primei reprize Honduras înscrie, dar golul este anulat corect pentru un henţ, Costly a trimis cu o lovitură de cap în bară, mingea a revenit la Bengtson, care a trimis-o în poartă cu mâna. La pauză Honduras – Ecuador 1-1. Repriza secundă începe cu Honduras având iniţiativa, în minutul 60 irosesc o mare ocazie de gol prin Bengtson, acesta trimite un şut din întoarcere de la marginea careului, şutul este deviat, iar Dominguez respinge în corner de la colţul scurt. În minutul 65 ecuadorienii trec pentru prima dată în avantaj, Ayovi centrează de pe stânga, din lovitură liberă, Enner Valencia se înalță și trimite cu capul, în plasă şi realizează dubla în această partidă. Rezultat final Honduras – Ecuador 1-2, ecuadorienii mai păstrează şanse pentru locul doi, iar Honduras este out de la mondiale.

ECHIPELE DE START

Honduras: 18. Noel Valladares (căpitan) – 21. Brayan Beckeles, 5. Victor Bernardez, 3. Maynor Figueroa, 7. Emilio Izaguirre – 14. Oscar Boniek Garcia, 19. Luis Garrido, 20. Jorge Claros, 15. Roger Espinoza – 11. Jerry Bengtson, 13. Carlo Costly.

Selecţioner: Luis Suarez.

Ecuador: 22. Alexander Dominguez – 4. Juan Carlos Paredes, 2. Jorge Guagua, 3. Frickson Erazo, 10. Walter Ayovi – 16. Antonio Valencia (căpitan), 14. Oswaldo Minda, 6. Cristian Noboa, 7. Jefferson Montero – 11. Felipe Caicedo, 13. Enner Valencia.

Selecţioner: Reinaldo Rueda