10353449_911359142213267_2605404468687442124_oMeciul dintre Coreea de Sud şi Algeria se anunţa un meci extrem de interesant şi totodată foarte echilibrat. Prima ocazie de gol aparţine algerienilor în minutul 4, Brahimi şutează peste poartă din 10 metri, după ce Feghouli a fost blocat în careu. 5 minute mai târziu algerienii irosesc o nouă ocazie prin Slimani, acesta trimite spre poartă cu o lovitură de cap, dar trimite puţin pe lângă. În minutul 25 algerienii deschid scorul, Slimani primeşte o pasă de 50 de metri, care trece printre fundaşii centrali, iar atacantul algerian trimite mingea pe lângă portar. Peste doar 3 minute algerienii îşi măresc avantajul, corner de pe stânga, portarul coreei iese total aiurea şi Halliche trimite cu capul pentru 2-0. Peste alte 10 minute Algeria face 3-0, autorul primului gol Slimani pasează în centrul careului, apărarea coreei este din nou surprinsă, iar Djabou înscrie cu un şut pe jos la colţul lung. Rezultat la pauză Coreea de Sud – Algeria 0-3. La 5 minute după pauză coreeni reduc din diferenţă, Son primeşte o pasă de 50 de metri, mingea îl loveşte în spate, acesta rămâne în posesia mingii şi înscrie cu un şut din întoarcere printre picioarele portarului. În minutul 60 coreeni au o ocazie imensă de a se apropia la doar un gol, şut de la 30 de metri expediat de Ki Sung, mingea prinde efect, dar Mbolhi are o intervenție excepțională și respinge în corner. În minutul 62  un-doi între Brahimi și Feghouli și primul rămâne singur cu portarul, șutând pe sub el, pentru 4-1. În minutul 72, coreeni redus din nou diferenţa la două goluri, Atac prelungit al coreenilor, mingea ajunge în careu pe stânga, de unde se pasează în centru și Ko Jacheol înscrie cu pulpa. Rezultat final Coreea de Sud – Algeria 2-4, în acest moment algerienii ocupă locul 2, iar coreeni sunt aproape eliminaţi de la mondialul brazilian.

ECHIPELE DE START

Coreea de Sud: 1. Jung Sung-ryong – 12. Lee Yong, 3. Yoon Suk-young, 5. Kim Young-gwon, 20. Hong Jeong-ho; 16. Ki Sung-yeung, 14. Han Kook-young, 17. Lee Chung-yong, 9. Son Heung-min, 13. Koo Ja-cheol – 10. Park Chu-young.

Selecţioner: Hong Myung-Bo.

Algeria: 23. Rais Mbolhi – 2. Madjid Bougherra, 5. Rafik Halliche, 6. Djamel Mesbah, 12. Carl Medjani, 20. Aissa Mandi – 14. Nabil Bentaleb, 10. Sofiane Feghouli, 11. Yacine Brahimi – 13. Islam Slimani, 18. Abdelmoume Djabou.

Selecţioner: Vahid Halilhodzic.