10353337_911789815503533_8329280399430013099_oMeciul dintre USA şi Portugalia este foarte important pentru lusitani deoarece au mare nevoie de cele 3 puncte pentru a mai spera la calificarea în optimi, iar americanii cu un succes ar scoate definitiv Portugalia din lupta pentru locul 2. Lusitanii încep foarte bine această partidă şi deschid scorul încă din minutul 5 prin Nani. Acesta profită de o mare eroare a lui Cameron şi înscrie din 7 metri cu un şut puternic sub bară. Americanii ies la joc şi irosesc prima ocazie în minutul 13 prin Dempsey, acesta execută o lovitură liberă de la 22 de metri, iar şutul acestuia la colţul scurt trece puţin peste poartă. Peste doar 4 minute, Bradley primeşte o pasă superbă, intră în careu pe partea dreaptă, iar şutul la colţul lung este respins în corner de Beto. Asediul continuă la poarta lusitanilor, iar în minutul 28 americanii trec pe lângă egalare. Bradley intră în zonă centrală, şutează de la marginea careului, iar şutul la colţul lung trece puţin pe lângă. Înaine cu 2 minute de finalul primei reprize lusitanii irosec o dublă mare ocazie, Nani şutează de la 20 de metri în bară, mingea din bară ajunge la Eder, acesta retrimite spre poartă, unde Howard are o intervenţie extraordinară şi scoate în corner. La pauză, USA – Portugalia 0-1. Repriza secundă începe cu americanii având iniţiativa, Bradley primeşte o pasă în careu în zonă centrală, acesta reia din 5 metri spre poartă lusitanilor, unde nu se afla decât Ricardo Costa, dar portughezul reuşeşte să respingă cu genunchiul. După nenumăratele ocazii de gol pe carele-au avut americanii, în minutul 64, reuşesc să restabilească egalitatea. Jermaine Jonesc trimite plasat de la 18 metri pe colțul lung, iar Beto a rămas nemişcat pe linia porţii. În minutul 81 yankeii dau lovitura, Dempsey a judecat excelent o fază la care a fost scos din ofsaid de Bruno Alves și a marcat cu pieptul.. La ultima fază a meciului, în cel de-al cincilea minut al prelungirilor, Cristiano Ronaldo centrează perfect la întâlnire pentru Varela, iar acesta înscrie. Rezultat final USA – Portugalia 2-2, iar lusitanii mai speră în ultimul meci la o calificare, în timp ce americanii sunt la un pas de optimi.

ECHIPELE DE START

Portugalia: Beto – Joao Pereira, Ricardo Costa, Bruno Alves, Andre Almeida – Veloso, Moutinho, Meireles – Nani, Cr. Ronaldo – Postiga.

Selecționer: Paulo Bento

SUA: Howard – Johnson, Besler, Cameron, Beasley – Beckerman, J. Jones – Bradley, Zusi, Bedoya – Dempsey.

Selecționer: Jurgen Klinsmann