10430902_912873278728520_6916193815056057492_nMeciul dintre Olanda şi Chile se anunţă o partidă extrem de interesantă, ambele echipe având câte 6 puncte şi luptând pentru primul loc în grupa B. Prima ocazie a partidei vine în minutul 34, Robben centrează din lovitură liberă de pe stânga, De Vrij trimite cu capul din plonjon, dar mingea se duce puţin pe lângă poartă. În minutul 40 Robben pătrunde 40 de metri, traversează în diagonală jumătatea adversă, intră în careu și șutează, dar mingea se duce afară. La pauză Olanda – Chile 0-0. Repriza secundă începe fără prea mari ocazii de gol ambele echipe mulţumindu-se cu scorul de pe tabelă. Prima ocazie venind abia în minutul 65, Alexis Sanchez îi strecoară mingea printre picioare lui Jeremain Lens, pătrunde în careu și șutează din unghi, dar Cillessen respinge de la colțul scurt. În minutul 76 olandezii trec pe lângă gol  Memphis Depay șutează de la 23 de metri, dar Claudio Bravo se întinde și respinge de sub transversală în corner. La aceeaşi fază centrare din corner de pe dreapta Fer singur în careu, la 7 metri, reia în plasă, cu capul.În prelungirile partidei Robben scapă pe contraatac în stânga, trimite în fața porții, de unde Depay marchează simplu. Olanda – Chile 2-0.Portocala mecanicătermină grupa pe primul loc, iar chilienii se mulţumesc cu locul 2.

ECHIPELE DE START

Olanda: 1. Jasper Cillessen -7. Darryl Janmaat, 2. Ron Vlaar, 3. Stefan De Vrij, 5. Daley Blind – 20. Georginio Wijnaldum, 8. Nigel De Jong – 10. Wesley Sneijder – 11. Arjen Robben (căpitan), 15. Dirk Kuyt, 17. Jeremain Lens.

Selecţioner: Louis van Gaal.

Chile: 1. Claudio Bravo (căpitan) – 4. Mauricio Isla, 17. Gary Medel, 18. Gonzalo Jara, 2. Eugenio Mena – 20. Charles Aranguiz, 21. Marcelo Diaz, 5. Francisco Silva, 16. Felipe Gutierrez – 7. Alexis Sanchez, 11. Eduardo Vargas.

Selecţioner: Jorge Sampaoli