pusa11Halterofilul Florin Vizitiu a avut o comportare modestă la Campionatele Mondiale de haltere pentru juniori de la Kazan, din Rusia. La categoria 56 de kilograme, Florin Vizitiu a avut trei ratări la smuls, la 108 kilograme şi o reuşită la aruncat, 120 de kilograme, la cel din urmă procedeu clasându-se pe doar pe locul 16. Fără clasament final, ca urmare a ratărilor de la smuls, sportivul de la CSM Arad speră să îşi ia revanşa la Mondialul seniorilor, când este posibilă să treacă la categoria 62 de kilograme.
Talerista Lucia Mihalache a participat la Campionatele Europene de la Budapesta. Sportiva s-a clasat pe locul 32, cu 59 de talere doborâte, iar în clasamentul pe naţiuni, România a ocupat locul 8. Mihalache a mai concurat în ultima perioadă la Cupa Mondială de laMűnchen, unde a ocupat poziţia a 33-a, cu 65  de talere. Prima şansă pentru ca­lificarea la Jocurile Olimpice va fi consemnată în luna septembrie, la Granada, unde se vor desfăşura Campionatele Mondiale.