10494903_10152459963028762_7661233415522716735_oPartida dintre Germania şi Algeria a fost una exterm de dramatică, câştigătoarea fiind decisă abia după prelungiri. Primul gol al partidei a fost marcat în debutul prelungirilor de Andre Shurrle. Atacantul lui Chelsea a finalizat, superb, cu călcâiul, după o pasă de la Muller, deviată de un jucător al algerienilor. în ultimul minut al prelungirilor Mesut Ozil rezolvă ecuaţia calificării şi înscrie pentru 2-0. Algerienii nu renunţă şi reuşesc golul de onoare de către Slimani la ultima fază a meciului. Nemţii întâlnesc Franţa în sferturi, iar Algeria părăseşte mondialul cu fruntea sus lăsând o impresie excelentă.

ECHIPELE DE START

Germania: Neuer – Mustafi, Mertesacker, Jerome Boateng, Howedes – Schweinsteiger, Lham, Kroos – Ozil, Muller, Gotze

Rezerve: Weindenfeller, Zieler – Grosskreutz, Ginter, Khedira, Schurrle, Podolski, Klose, Draxler, Durm, Kramer, Hummels

Selecţioner: Joachim Low

Algeria: M’Bohli – Mandi, Mostefa, Belkalem, Halliche, Ghoulam – Lacen – Taider, Feghouli, Slimani – Soudani

Rezerve: Si Mohammed, Zemmamouche – Bouguerra, Mesbah, Yebda, Ghilas, Brahimi, Medjani, Bentaleb, Cadamuro, Djabou, Mahrez

Selecţioner: Vahid Halilhodzic