chipciuEchipa Steaua Bucureşti a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia bulgară Ludogoreţ Razgrad, la care fundaşul Cosmin Moţi a fost integralist, în prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor.
Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Chipciu, în minutul 88. Atacantul stelist a pătruns în careu şi a înscris cu un şut plasat la semiînălţime de la 8 metri.
În minutul 34, Chipciu a ratat penaltiul acordat de arbitrul Felix Brych pentru o intervenţie în careu a lui Minev asupra lui Sânmărtean. Tot Chipciu a primit un cartonaş galben în minutul 35 şi va fi suspendat pentru meciul retur cu Ludogoreţ Razgrad.
Steaua Bucureşti: Arlauskis – Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici – Prepeliţă, Breeveld – Ad. Popa (Iancu ‘83), Sânmărtean (Filip ‘90+2), Stanciu (Keşeru ‘57) – Chipciu. Antrenor: Constantin Gâlcă.
Ludogoreţ Razgrad: Stoianov – Junior Caicara, Terziev, Moţi, Minev – Zlatinski (Fabio Espinho ‘46), Diakov – Aleksandrov, Marcelinho (Anicet ‘85), Misidjan – Hamza. Antrenor: Georgi Dermendjiev.
Cartonaşe galbene: Chipciu ‘35 / Junior Caicara ‘27, Hamza ‘62.
Arbitri: Felix Brych (central) – Mark Borsch, Markus Hacker (asistenţi) – Marco Fritz, Bastian Dankert (asistenţi suplimentari) – Tobias Christ (re-         zervă) – toţi Germania.
Delegat UEFA a fost desemnat slovacul Dusan Tittel, în timp ce supervizor de arbitri a fost spaniolul Manuel Lopez Fernandez.
La partida de pe Arena Naţională au asistat 35.539 de spectatori, dintre care aproximativ 2.500 de fani bulgari.
Partida retur se va disputa la 27 august, la Sofia. Celalalte rezultate înregistrate marți seara în  prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor au fost:
Beşiktaş Istanbul (Turcia) – Arsenal Londra (Anglia) 0-0
FC Copenhaga (Danemarca) – Bayer Leverkusen (Germania) 2-3 . Au marcat: Jorgensen ‘9, Amartey ‘13 / Kiessling ‘5, Bellarabi ‘31, Heung-Min Son ‘42
SSC Napoli (Italia) – Athletic Bilbao (Spania) 1-1. Au marcat: Higuain ‘68 / Muniain ‘41
FC Salzburg (Austria) – Malmo FF (Suedia) 2-1. Au marcat: Schiemer ‘16, Soriano ‘54 / Forsberg ‘90+1