steauaEchipa Steaua a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor, după executarea loviturile de departajare, scor 5-6, în poarta formaţiei bulgare Ludogoreţ Razgrad apărând fostul fundaş dinamovist Cosmin Moţi, care a parat două penaltiuri şi a înscris un gol de la 11 metri. În urma acestei eliminări, Steaua Bucureşti va evolua în grupele Ligii Europa. În tur, Steaua s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, cu acelaşi rezultat reuşind să se impună şi bulgarii în retur, după 120 de minute.
În meciul de la Sofia, unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Wanderson, în minutul 90. Acesta a reluat din voleu, de la marginea careului mare, o minge respinsă după un corner şi a înscris imparabil.
Ludogoreţ Razgrad: Stoianov – Junior Caicara, Terziev, Moţi, Minev – Diakov, Fabio Espinho – Misidjan (Wanderson ‘85), Marcelinho, M. Aleksandrov (Dani Abalo ‘77) – Bezjak (Hamza ‘77). Antrenor: Georgi Dermendjiev.
Steaua Bucureşti: Arlauskis – Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici (Pîrvulescu ‘67) – Prepeliţă, Breeveld – Ad. Popa, Sânmărtean (Filip ‘83), Tănase (Stanciu ‘5) – Keşeru. Antrenor: Constantin Gâlcă.
La partida de la Sofia au fost prezenţi aproximativ 2.000 de suporteri stelişti.
Tragerea la sorţi a grupelor Ligii Europa va avea loc vineri, la ora 14.00. În schimb, aseară, s-au stabilit grupele Champions League, după cum urmează: Grupa A: Atletico Madrid, Juventus, Olympiacos, Malmo FF; Grupa B: Real Madrid, FC Basel, Liverpool, Ludogoreţ; Grupa C: Benfica, Zenit Sankt-Petersburg, Bayer Leverkusen, AS Monaco; Grupa D: Arsenal, Borussia Dortmund, Galatasaray, Anderlecht; Grupa E: Bayern Munchen, Manchester City, ŢSKA Moscova, AS Roma; Grupa F: Barcelona, PSG, Ajax Amsterdam, APOEL; Grupa G: Chelsea, Schalke 04, Sporting Lisabona, NK Maribor; Grupa H: FC Porto, Şahtior Doneţk, Athletic Bilbao, BATE Borisov.