icim1La câteva zile de la reunirea lotului în vederea noii stagiuni competiționale, vicecampioana României la baschet feminin a participat la un turneu de pregătire în Slovacia. Fără trei componente ale lotului: Crăciun, Plouffe şi Manea, teamul lui Jose Araujo s-a comportat onorabil, bifând o victorie și două înfrângeri.
Piestany – ICIM 83-74
Vicecampioana României a pierdut primul amical de după reunire. În Slovacia, în turneul desfăşurat la Piestany, arădencele au cedat în faţa gazdelor, scor 74-83 (17-25, 18-15, 23-20, 23-16). Au marcat pentru Univ Goldiş ICIM Arad: Simmons şi Fussell, ambele câte 22 de puncte, Engelman 16, Brosovszky 6, Broomfield 4, Milovanovic şi Demeter, câte 2 puncte.
ICIM – VS Praha 88-76
Univ Goldiş ICIM a dispus de VS Praha cu 88-76 (21-16, 22-24, 31-13, 14-23), în meciul 2 al turneului din Slovacia. Din nou Simmons a fost principala marcatoare, cu 37 de puncte, 8 pase decisive şi 7 recuperări. Au mai înscris pentru echipa arădeană: Fussell 15 puncte, Broomfield 12 puncte, Brosovszky 9 puncte, Mercea 7 puncte, Milovanovic 4 puncte, Demeter și Manta, cu câte 2 puncte fiecare.
Good Angels Kosice – ICIM 88-83
În ultimul meci al turnul de la Piestany, Univ Goldiş ICIM a cedat în faţa unei formaţii de Euroligă, Good Angels Kosice. Jose Araujo nu s-a bazat decât pe 7 din cele 9 jucătoare deplasate, Engelman şi Fussell fiind menajate datorită unor probleme medicale. Vicecampioana României a rezistat, şi la pauza mare conducea cu 50-46. A urmat un sfert 3 decisiv în soarta jocului, câştigat de slovace cu 21-13. Pe final arădencele au mai revenit, cedând la doar 5 puncte: 83-88 (25-24, 25-22, 13-21, 20-21). Un joc în care Simmons a marcat 26 de puncte, secondată de Milovanovic 21, Brosovszky 16, Broomfield 10, Mercea şi Demeter câte 5 puncte fiecare.