judoRomânia a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii la Cupa Europeană de judo de la Belgrad, desfășurată în weekend, cu patru de aur, una de argint și trei de bronz. Monica Ungureanu a ieșit învingătoare la categoria 48 kg, după ce a învins-o în finală pe altă româncă, Violeta Dumitru, în timp ce Ioana Matei a ocupat locul al treilea. La categoria 52 kg, Roxana Ioancă și Cristina Matei s-au clasat pe locul 5, după ce au pierdut meciurile pentru medaliile de bronz. Loredana Ohâi a ieșit învingătoare la categoria 57 kg, iar Renata Bucătari a ratat bronzul la cat. 63 kg, încheind competiția pe locul 5. În concursul masculin, Gheorghe Cristian Bodîrlău s-a impus la categoria 81 kg, unde Marian Halas s-a clasat pe locul al treilea. Conform Agerpres la această categorie au mai evoluat românii Zoltan Farkas, Adrian Nicolae Merge și Vlad Vișan. Lorand Samel a terminat al treilea la categoria 100 kg, învingându-l în meciul decisiv pe Valentin Radu, care a ratat astfel bronzul. Vlăduț Simionescu a câștigat categoria +100 kg, alte clasări fiind: Cristian Sereș (cat. 60 kg) — locul 5, Dorian Emanuel Rădulescu (90 kg) — locul 7, Robert Florian Papp, Dan Gheorghe Fâșie (ambii 73 kg) — locul 9. Au mai evoluat Alex Ferariu (60 kg), Remus Mircea Lazea (66 kg), Dumitru Gabriel Gavril, Eduard Nicolaescu (ambii la cat. 73 kg).