miloUniv Goldiş ICIM Arad a reuşit ieri al doilea succes cu greutate din acest început de sezon al LNBF. După victoria de la Târgovişte, echipa lui Araujo a mai dat un „tun”, în infernul de la Sfântu Gheorghe. A fost 73-81
(22-23, 13-25, 18-12, 20-21).
Ambele echipe au început cu teamă, rezultatul final fiind unul important în economia ulterioară a campionatului. Abia în sfertul doi, cu Milovanovic într-o nouă zi de graţie şi cu Brosovszky ca în zilele ei bune, Aradul se desprinde până la pauza mare la 48-35. Lucuruile decurg cum nu se putea mai bine şi în sfertul 3, cu covăsnencele alergând în permanenţă după adversare. Vin însă ultimele 30 de secunde ale sfertului, când nesincronizările din atacul arădencelor sunt taxate de Jeffries, Păşcălău şi Harrison, iar Sepsi se apropie la 53-60.
Mai mult, arădencele se precipită nepermis şi în minutul 38 Părău, excelentă în acest joc, duce Sf. Gheorghe la un -2 incredibil (67-69). Moment în care Milovanovic explodează din nou, alături de veterana Brosovszky, ambele dând stropul necesar de energie lui Engelman, Broomfield sau Simmons. Şi secundele trec una câte una în favoarea arădencelor, cărora le vine rândul să taxeze precipitarea gazdelor, care îşi văd năruită munca din ultimele aproximativ 10 minute.
Aradul mai trece de un examen şi anunţă că reface pas cu pas o nouă echipă de excepţie.
Formații și marcatoare:
Sf. Gheorghe: Părău 17, Paşcalău 16, Harison 14 (2×3), Murphy 13 (1×3), Jeffrey 11, Lovasz 2. A mai jucat: Caldwell, Kilin, Cutaş.
Arad: Milovanovic 20, Brosovszky 17 (2×3), Simmons 16 (2×3), Broomfield 12, Engelman 9, Crăciun 4, Fussell 3 (1×3). A mai jucat: Mercea.