alinmihaiGruparea din Podgorie a spart toate ghinioanele etapelor precedente și a câștigat în stil de mare echipă primul meci în Liga II-a. Incomoda formație din Caransebeș nu a avut nicio șansă în fața unei Pâncote conectate la maxim la miza meciului și pragmatică. Practic, echipa lui Cuedan a înscris cinci goluri din șapte ocazii mari și late, pe când vi­zitatorilor nu le-a venit să creadă că în 90 de minute au luat aproape dublul golurilor încasate în cinci etape.
Norocul gazelor a fost și că au modi­ficat tabela încă din minutul 2. Dacă la Tărlungeni încasau gol în debut, acum au marcat prin execuția simplă a lui Lengyel, din 3 metri, la capătul unei faze fixe bătute bine de Flavius Cuedan: 1-0. După alte trei minute, aceiași actori au mai creat o fază peri­culoasă, dar de data aceasta Lengyel a reluat cu capul peste poartă. De prin minutul 10, însă, „gugulanii” s-au pus pe picioare, au început să țină mai mult de minge și să aibă inițiativa. Au avut și o primă oportunitate, prin Făiniș, al cărui șut de la 22 de metri nu a trecut departe de colțul lung al porții lui Irimia. Nici Ologu nu a cadrat șutul din 13 metri, însă revenirea în joc a oaspeților era evidentă, cu amfitrionii mulțumindu-se cu cartea contraatacului. Scorul pauzei avea să fie 1-0, deși în minutul 40 Caransebeșul a mai fost periculoasă prin șutul lui Artean respins în lateral de Irimia și „capul” peste al lui Gafița din poziție excelentă.
Soarta mecuiului s-a decis, însă, în primele minute ale actului secund. O cursă pe dreapta a lui Huțanu s-a finali­zat cu o centrare înspirată în fața porții, de unde „vulpoiul” Bebe Mitu a înscris cu latul. Era minutul 48, iar la următoarea fază s-a mai marcat odată. Intrat de numai câteva secunde pet eren, juniorul Pantea i-a pus mingea pe cap lui Alin Mihai în 7 pentru 3-0. Showul a continuat și tabela s-a modificat din nou, de data aceasta cu un nou portar între buturile Caransebeșului. Liber ca pasărea cerului pe dreapta, Pantea l-a găsit pe Huțanu, care a „înțepat” balonul pe lângă Rusu. Înainte de a fi schimbat în aplauzele publicului, Mitu a mai avut un șut periculos de la distanță. De prin minutul 75, vizitatorii au căutat cu insistență golul de onoare, pe care – până la urmă – l-au obținut cu largul concurs al portarului Irimia. În minutul 85, Artean a tras pe jos de la 35 de metri și goal-keeperul gazdelor a fost învins la colțul lung. Însă, diferența de patru goluri s-a refăcut repede. Din nou Pantea a pătruns nestingherit pe dreapta, i-a pasat în mijlocul careului lui Huțanu, care a trimis cu sete în vinclu. Meciul se putea încheia cu scor de tenis, dacă Mihai și Huțanu scăpați singuri cu portarul, respectiv fundașul Manea, nu ar fi tratat ușor fazele. Oricum, succesul a fot cât se poate de clar și încurajator pentru vizitele
puternicelor formații din Câmpina și Timișoara.
Pîncota: Irimia – Maghici, Lung, Lengyel, Siminic (56 Vițu) – Huțanu, Polgar, Suciu, Cuedan (49 Pantea) – D. Mitu (70 Dubeștean), A. Mihai. Antrenor: Dan Cuedan
CS Caransebeş: Coca (52 Rusu) – Manea, Barbu, Goşa, Bușu – Făiniș (54 Dârvaru), Ologu,   Artean, Negoescu (64 Săulescu) – Gafița, Suru. Antrenor: Sorin Bălu
Arbitri: Dumitrică Omar (Craiova) – Ovidiu Aruşoaie (Piatra Neamţ), Adrian Vornicu (Botoşani). Rezervă: Dorin Voina (Reşiţa).
Cartonașe galbene: A. Mihai – min. 26, Maghici – min. 42, Pantea – min. 75 / Manea – min. 24
Observatori: Ştefan Szilaghi (Satu Mare), Valer Vancea (Oradea)