felnac1Ar fi putut fi privită ca o surpriză victoria categorică a trupei lui Marcel Dușan în fața Crișului, din sferturile „arădene” ale Cupei României. Neprevăzutul nu joacă însă rol important la Victoria Felnac, al cărei start perfect (8 victorii în 8 etape) în Liga a V-a îi conferă altă anvergură.
„S-a spus că ne-am calificat întâmplător după meciurile cu Pecica și Zăbrani. Nu, eu mi-am făcut echipă de liga a IV-a, se spunea că puteam fi acceptați și noi, în vară. Și dacă am fi avut încă două  săptămâni în plus, eram pregătiți. Echipa joacă, oamenii de lângă echipă m-au înțeles, poți lucra aici. Dominăm adversarii,
n-am luat gol cu trei echipe de Liga a IV-a”, a remarcat Dușan.
„VI-FE”, cum e alintată echipa antrenată de fostul portar de la Strungul sau CFR Arad, are fotbaliști cunoscuți ai Aradului în rândurile ei – portarul Linguraru, Panin II, Hettmann, Șule, Gîdea, Rusz ori Vidac. Liderul echipei e Felnacichi, cândva elev al lui Francisc Tisza la Romvest, iar cel mai bun marcator e Maxim, cu 7 goluri în campionat și încă 4 în Cupă. Contra Crișului au ieșit la rampă Gyorgy (ex-Pâncota) și Topac (ex-Mailat), ambii au marcat câte două goluri.
„Meciul cu Crișul a fost la discreția noastră, deși a fost 0-0 la pauză. Puteam să mai înscriem, au fost mingi trecute de portar și scoase de pe linia porții, de două ori. Mă bucur că suntem pe linia asta, sper să confirmăm la Săvârșin, ei sunt aproape de noi în campionat, iar o victorie ar cam liniști lupta pentru locul 1”, a încheiat Dușan, care-i are aproape în club pe Dan Ristin (președinte),
Gheorghe Bura (director sportiv), Daniel Șule (secund) și Ioan Malița.