icim5Vicecampioana României a respectat calculele hârtiei și s-a calificat în „careul de ași” al Cupei României la baschet feminin. Adversarul, Phoenix Galați, a fost în joc în ambele partide disputate miercuri și joi pe parchetul Sălii Sporturilor Victoria din orașul nostru.
Univ Goldiş ICIM Arad – Phoenix Galaţi 83-70
Cu mult tupeu s-au prezentat moldovencele în meciul tur al sferturilor de finală ale Cupei României. După primele 10 minute, trupa lui Jose Araujo lua un avans de 12 puncte şi părea că poate controla disputa. A urmat un sfert 2 în care gălăţencele
şi-au revenit spectaculos, cu Lee, Armsted şi Filip principalele guri de foc, iar la pauza mare tabela arăta 42-47. În partea secundă, Simmons şi-a luat în serios rolul de minte limpede, Plouffe şi Broomfield au fost responsabile cu recuperările, iar Moni Brosovszky cu pasele decisive. În aceste condiţii Aradul a luat un avansul necesar, pentru un final fără emoţii şi o victorie normală.
Formații și marcatoare:
Arad: Simmons 20 (2×3), Broomfield 14, Engelman 13 (3×3), Plouffe 9, Brosovszky 9(1×3), Fussell 7 (1×3), Nagy 6, Crăciun 5. A mai jucat: Mercea
Galaţi: Lee 21, Filip 14 (2×3), Armstead 14 (1×3), James 6, Ştefan 6, Daniels 4, Cursaru 3 (1×3), Necula 2. Au mai jucat: Fota, Alaiba.
Univ Goldiş ICIM Arad – Phoenix Galaţi 77-67
Dacă miercuri arădencele s-au impus la 13 puncte diferență, ieri, datorită unei reprize secunde ceva mai modeste, victoria a fost la 10 puncte. Se știa de la bun început că era dificil să joci la intensitate maximă două meciuri în mai puţin de 24 de ore şi cu un adversar destul de bun. Şi nu merita nici riscul de accidentări, câtă vreme pentru Arad urmează alte două meciuri în Cupa Europei Centrale, la Brno şi cu Ostrava, între ele intercalându-se duelul cu Târgovişte. Aşadar, de consemnat o nouă prezenţă în „careul de aşi” al Cupei României pentru Univ Goldiş ICIM Arad.
Arad: Simmons 15 (1×3), Broomfield 12, Engelman 12 (2×3), Fussell 8 (2×3), Mercea 7 (1×3), Plouffe 7, Brosovszky 6 (1×3), Crăciun 6, Nagy 4. Au mai jucat: Milovanovic, Demeter.
Galaţi: Lee 15, Ştefan 11 (3×3), Daniels 9, Filip 9 (1×3), James 7, Armstead 7 (1×3), Necula 5, Alaiba 4.