burlaPe arena orădeană „Motorul”, trupa lui Roli Nagy a susținut al patrulea amical al iernii în compania divizionarei secunde FC Bihor. UTA a realizat un prim act bun, în care a reușit să dicteze ritmul, dar partea secundă a fost a gazdelor.
Ca și la Arad, timp închis, dar terenul s-a prezentat destul de bine. Într-o formulă apropiată de cea de bază, UTA s-a simțit bine în primul mitan și, după ce a trecut peste o ocazie bună a lui Andor, a reușit să deschidă scorul: Tudor a executat periculos o lovitură de colț, Hlistei a deviat spre Cotoc, care a înscris cu latul din fața porții, 0-1. (31) Activul Hlistei precedase golul, cornerul rezultând după ce portarul Fildan i-a scos de lângă bară un șut bun.
Liniile au început să se modifice după pauză, când bihorenii au preluat inițiativa. Cotoc a salvat de pe linia porții acțiunea lui Dobrescu, dar același atacant al gazdelor avea să facă 1-1 dintr-un penalty contestat puternic de tabăra arădeană (70). După trei minute de „parlamentări”, meciul s-a reluat, iar același Dobrescu avea să-i ofere lui Fl. Pop pasa din care ultimul amintit, cu șut din 14 metri lateral dreapta, a marcat pentru 2-1 (80), scor cu care s-a și încheiat meciul.
În precedentele amicale hibernale: UTA – UTA II 2-1, UTA – Grosics Akademia Szeged 1-1, UTA – Ripensia 2-4 și UTA – Poli 0-0.
FC Bihor: Fildan – Zanardini, Letan, Țoca, Lorincz – Ludușan, Bactăr, Haș, Andor – Cigan, Ember. Au mai jucat: Sălăjan, Barabaș – Pascariu, Lazăr, Mihuț, Dobrescu, Cuc, Fl. Pop, Ban, Sorian, V. Petricău, Mune.
UTA: Mitrea – Popa, Cotoc, Botiș, Suslak – Strătilă, Tudor, Varga, Hlistei – Silaghi, Rus. Au mai jucat: Revesz – Wild, Suslak, Varga, Chindriș, Copil, Silaghi, Dobrean.
Arbitri: Călin Ilea – Ovidiu Timar, Ciprian Fiter.