broomfieldEra de anticipat că la Braşov nu-i va fi ușor Aradului. Şi aşa a fost. Gaz­dele au profitat de startul modest făcut de trupa lui Araujo şi cu Jones şi Bartee în mare formă gaz­dele aveau avantaj la pauza mare. Portughezul a ştiut să-şi motiveze elevele, care aproape 4 minute din sfertul 3 nu au primit nici un punct, iar Broomfield, Engelman, Simmons şi Brosovszky au înscris din toate poziţiile, pentru un avans de 8 puncte înainte de ultimul gong. În sfertul patru gazdele au început goana după recuperarea dezavantajului, iar cu 100 de secunde înainte de final Aradul mai avea un ecart de doar 3 puncte (79-82). Milovanovic şi mai apoi Broomfield (aceas­ta din urmă cu un joc complet) puneau capăt oricăror speranţe ale Braşovului. Aradul rămâne pe 3, po­ziţie pe care şi-o va disputa împotriva celor de la CSU Alba Iulia, în meciul programat joi în Sala Sporturilor.
Formații și marcatoare:
Braşov: Jones 26 (1×3), Bartee 25 (3×3), Ursu 12, Irimia 12, Mitov 4, Bucevac 2. A mai jucat: Măgureanu
Arad: Broomfield 22, Simmons 17 (1×3), Engelman 12, Brosovszky 12 (3×3), Samburska 11 (2×3), Plouffe 10, Milovanovic 2. A mai jucat: Crăciun.