santanaDupă ce l-a readus în curte pe polivalentul fotbalist ofensiv Valentin Lanțoș, în tur la Voința Macea, trupa lui Dinu Donca și-a mai repatriat un vechi component. „Contăm din nou pe portarul Edi Csurka, reactivat după o perioadă de pauză”, a spus antrenorul roș-negrilor, care și-a întărit defensiva în această iarnă cu Peia, ultima dată la Progresul Pecica.
În ultimele două amicale, Unirea s-a înclinat în fața Crișului, 0-3, și a remizat cu Frontiera Curtici, 1-1, golul celor din Sântana purtând semnătura lui Cosmin Popa. Miercuri, băieții lui Donca întâlnesc Ineul, sâmbăta viitoare sunt față în față cu Șoimii Lipova. La o săptămână după testul cu formația lui Marius Grad e programat ultimul joc de verificare, cu Victoria Felnac.
Sântana petrece pauza dintre tur și retur pe locul 5, la 7 puncte de primul loc. Liga a IV-a se reia pe 14-15 martie, cu Vuin & comp. în fieful Victoriei Cermei.