polo-640x427Finala pentru locurile 5-6 ale Superligii Naţionale de Polo a debutat prost pentru AMEFA Arad. Sâmbătă, la Bucureşti, echipa arădeană s-a retras din bazin în ultimul sfert, la scorul de 14-9, când mai erau de jucat 7 minute! Decizia a venit în urma arbitrajulului părti­nitor, în opinia antrenorului Cristian Cosma, prestat de Radu Matache şi Mihai Bălănescu.
Conform h2opolo.ro, arădenii au avut o evoluție bună în prima jumătate a partidei. Apoi, în repriza a treia, rapidiştii au punctat de cinci ori şi au primit doar două goluri. În ultima parte, însă, nervii tehnicianului Cristi Cosma au cedat la o decizie a arbitrilor pe care a contestat-o şi într-un final acesta şi-a scos jucătorii din apă. Echipa arădeana nu a mai continuat jocul astfel că tabela s-a închis la scorul de 14-9 pentru Rapid.
Cazul va fi supus Comisiei de Disciplină din cadrul Federaţiei Române de Polo.