fcsb-din39-resizeEchipa Steaua Bucureşti a terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 0-0, cu formaţia Dinamo Bucureşti, în derbiul etapei a V-a a Ligii I disputat pe Arena Naţională.
La partida de pe Arena Naţională au asistat aproximativ 28.000 de spectatori, dintre care 8.000 de fani dinamovişti.
În minutul 51, executarea unei lovituri libere a echipei Dinamo a fost întârziată cu două minute, după ce o petardă a galeriei dinamoviste a fost aruncată la aproximativ un metru de centralul Ovidiu Haţegan şi jucătorii stelişti Adrian Popa şi Sulley Muniru.
La câteva minute după acest incident, din sectorul rezervat suporterilor stelişti a fost aruncată o petardă la aproximativ doi metri de portarul dinamovist Vitautas Cerniauskas.
Formații: Steaua Bucureşti: Cojocaru – Alcenat (Tahar ‘87), Varela, Toşca, Guilherme – Muniru, Breeveld (Tudorie ‘62) – Ad. Popa, Hamroun, Chipciu (Mihalcea ‘82) – Tade. Director sportiv: Mirel Rădoi.
Dinamo Bucureşti: Cerniauskas – Feussi (Nedelcearu ‘46), A. Marc, Mevlja, Fai – Vojnovici, Filip – C. Matei (Şerban ‘69), D. Rotariu (P. Petre ‘64), Lazăr – Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic.
Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) – Vasile Marinescu, Adrian Radu Ghinguleac (asistenţi) – Dragoş Istrate (rezervă).