Bayern Munich's Polish striker Robert Lewandowski plays the ball during German first division Bundesliga match between FC Bayern Munich and Borussia Dortmund in the stadium in Munich, southern Germany, on November 1, 2014. munich won the match 2-1. AFP PHOTO/CHRISTOF STACHE DFL RULES TO LIMIT THE ONLINE USAGE DURING MATCH TIME TO 15 PICTURES PER MATCH. FOR FURTHER QUERIES PLEASE CONTACT DFL DIRECTLY AT + 49 69 650050.AFP PHOTO/CHRISTOF STACHE

BBC a remarcat că atacantul polonez al echipei Bayern Munchen, Robert Lewandowski, a reuşit să înscrie în nouă minute, în meciul cu VfL Wolfsburg (scor 5-1), mai multe goluri decât formaţiile Liverpool, Newcastle şi West Bromwich Albion în şase etape din Premier League.
Marţi, echipa Bayern Munchen era condusă la pauză, cu scorul de 1-0, în meciul de pe teren propriu cu VfL Wolfsburg, din etapa a VI-a a Bundesliga, astfel că antrenorul Pep Guardiola a decis să-l trimită pe teren, în mintul 46 pe atacantul polonez, în locul lui Thiago Alcantara. Lewandowski a reuşit o serie spectaculoasă, marcând cinci goluri în nouă minute: ‘51, ‘52, ‘55, ‘57, ‘60.
Alte recorduri stabilite, marţi, de Lewandowski sunt următoarele: cel mai rapid hat-trick (4 minute), cele mai rapide serii de patru, respectiv cinci goluri reuşite de un jucător în campionatul german şi prima rezervă care marchează în Bundesliga mai mult de trei goluri.
Recordul privind cele mai multe goluri înscrise într-un meci din prima ligă germană îi aparţine lui Dieter Muller, şase reuşite, în FC Koln – Werder Bremen, scor 7-2, în 1977. Gerd Muller şi Dieter Hoeness au marcat şi ei câte cinci goluri într-un meci, astfel că Lewandowskie este al treilea jucător al formaţiei Bayern care înregistrează această serie.
Prin golurile sale, Robert Lewandowski a „stricat” câteva performanţe pe care se pregătea să şi le treacă în palmares VfL Wolfsburg, dacă scorul de la pauză rămânea până la final: al cincilea meci fără gol primit, a 15-a partidă fără înfrângere (ar fi însemnat un record egalat) şi prima victorie pe terenul lui Bayern după 21 de meciuri.