merceaGalben-albastrele au avut un adevărat tur de forță în weekend, cu două meciuri în două zile. Le-au terminat triumfătoare pe amândouă și și-au întărit locul al doilea.
Sâmbătă, arădencele erau la Brașov, pentru meciul cu Olimpia. La pauză era consemnat un scor neaşteptat de strâns, 47-43 în favoarea „galben-albastrelor”. Dar Givens şi colegele sale au apăsat pe acceleraţie imediat ce a început sfertul trei, încheiat cu 26-7 pentru ICIM, iar problema era rezolvată. La final a rezultat o victorie clară, 97-73 (24-20, 23-23, 26-7, 24-23) în favoarea elevelor lui Dan Moraru şi ale Cristinei Ciocan.
La rampă au ieşit americancele Givens, 19 puncte şi 8 recuperări şi Bartee, 18 puncte (2×3) şi şase recuperări. Jucătoarele de peste Ocean au fost secondate de Milovanovic, 14 puncte şi şase recuperări, Brosovszky, 13 puncte (2×3) şi cinci pase decisive, Wirth, 12 puncte, şapte recuperări şi cinci pase decisive şi Risper, 7 puncte, trei recuperări şi patru pase decisive. Pentru echipa arădeană au mai punctat: Mercea 7, La Plante 3, Crăciun 2 şi Moraru 2. MVP-ul meciului a fost amerincanca Braşovului, Hoskins, autoare a 33 de puncte, secondată de Cursaru, cu 18 puncte marcate.
Ieri, trupa arădeană a jucat în București contra Rapidului. Lucrurile au mers lon, la pauză fetele noastre aveau în față 19 puncte, iar până la sfârșit s-au desprins la un avantaj de 26 de puncte. Au fost noi şanse oferite de antrenori tuturor fetelor să se remarce, cu un plus pentru Mercea şi Bartee incluse în primul 5. Cu excepţia lui Risper (13 minute jucate), în rest celelalte 10 arădence au evoluat minim 20 de minute. Pentru statistică, marcatoarele Aradului au fost: Mercea 9 (2×3), Givens 15 (1×3), Brosovszky 3 (1×3), Bartee 16 (1×3), Wirth 8. Au mai jucat: Risper 2, Crăciun 4, LaPlante 9, Moraru 5 (1×3), Mjlovanovjc 10.
Până la play-off programul arădencelor arată astfel: cu Oradea pe 9 martie, la Craiova pe 11 martie, cu Timişoara pe 16 martie şi la Cluj pe 21 martie.