karateOraşul Subotica (Serbia) a găzduit o competiţie tradiţională de karate, care a adunat la start sportivi din 12 ţări (Rusia, Polonia, Austria, Slovacia, Cehia, Ungaria, România, Slovenia, Croaţia, Macedonia, Bosnia-Herţegovina, Serbia), un total de 1654 de karateka. Între aceştia s-au aflat şi reprezentanţi ai CS Banzai Karate Club Arad, pregătiţi de Dan Duma.
La categoria de senioare feminin, Jessica Duma a luptat în echipa naţionala EUR&KA a României, clasându-se pe prima treaptă a podiumului la echipe kumite senioare feminin! În proba de individual kumite, tot la categoria de senioare +60 kg, Jessica a cucerit medalia de bronz. Tot la seniori, dar în categoria masculină de +80 kg, Denis Viţelaru a cucerit aurul, iar cadeta Denisa Crecea a câştigat, la categoria kumite -45 kg, de asemenea, medalia de aur. „Doresc să felicit sportivii pentru o comportare foarte bună şi rezultate de marcă, şi să mulţumesc părinţilor pentru eforturile depuse pentru această reuşită!”, a spus Dan Duma.