În sfârşit, la UTA se mai și zâmbeşte. După nouă etape şi două luni de secetă, fără victorie în Liga a II-a, „roş-albii” au reuşit să câştige clar, sâmbăta trecută, la poalele Cetatății Şiria contra modestei Miroslava, precedentul succes acasă datând din primăvară. Motivați și de pachetul de prime de joc, dar și de blocarea salariilor până nu fac 25 de puncte, arădenii au făcut un meci bun, solid în toate compartimentele, având în Daniel Florea un finalizator de rasă.
După ce la Timişoara, în derby-ul cu Poli, a folosit o formulă experimentală, cu mulţi titulari lăsaţi inexplicabil pe bancă, Todea a înţeles că în situaţia actuală trebuie să joace cu (aproape) cel mai bun „11”. Stahl a deschis repede scorul, în minutul 8, cu un şut plasat din careul mic, pentru ca Daniel Florea să majoreze diferența gazdelor în minutul 27. Atunci, fostul atacant al Astrei Giurgiu a prins un șut de excepție de la aproximativ 25 de metri, iar mingea s-a dus în cros în vinclul porții lui Turiță. Oaspeţii au replicat doar pe finalul primului mitan, ratând două bune ocazii, prin Chindriş şi Taciuc din interiorul careului.
Tot vizitatorii au început mai bine şi repriza secundă, iar Viorică şi Marin au trecut şi ei pe lângă golul de onoare. Ocaziile s-au răzbunat, UTA s-a dus la 3-0 în minutul 65. Hlistei a pătruns pe stânga în careu, a centrat pe colțul lung, unde apărut Florea și a marcat simplu, cu capul. Arădenii au jucat relaxat, chiar prea relaxat în unele momente și nu și-au mai creat nicio fază de poartă, dar nici nu au riscat nimic în defensivă.
„Bătrâna Doamnă” ia o gură de oxigen, dar încă nu scapă de locul 16, retrogradabil. Am intrat într-o săptămână importantă, cu meciul din Cupă, de la Afumaţi, programat miercuri, de la ora 14:30 şi apoi deplasarea la Suceava, de sâmbătă.
UTA: Barna – Adili (69 Buleică), Manea, Scutaru, Burlă – Tănase, Păcurar– Strătilă (58 Asani), Stahl, Hlistei – Florea (71 Prună).
Miroslava: Turiţă – Cer­neuţanu, Andr. Chindriş, S. Bucur, Agrigoroaei – Cărăruş, Izmană (34 Săvoaia), Viorică – Taciuc (66 Sandu), Al. Marin, Nemţanu (61 Corban).
Arbitri: Marius Omuț ( Satu Mare) – Ovidiu Timar (Marghita), Ramona Udrea (Tg. Jiu). Rezervă: Aurel Vărzan.
Cartonașe galbene: Hlistei 68, Tănase 79 / Taciuc 54, Săvoaia 63
Observatori: Vasile Marc (Cluj-Napoca), Mircea Bucur (Tg. Mureș)