ineufeteGruparea de pe malul Crișului Alb nu și-a putut lua revanșa față de FC Hunedoara după înfrângerea suferită sâmbătă, în cadrul etapei a treia a eșalonului trei. Duminică  după-amiază, în primul meci din istoria echipei de fete de la Ineu, în turul întâi al Cupei României la fotbal, „alb-albastrele” au pierdut cu 6-5 pe arena de „sub furnale”. Asta după ce, la mijlocul săptămânii, elevii lui Cristian Sculici au spus și ei adio Cupei cu o înfrângere pe terenul Ripensiei.
Deși au condus cu 3-2 la pauză, elevele Cosminei Nicodin au trebuit să se recunoască învinse cu scorul de 6-5, golul victoriei gazdelor fiind reușit în ultimele 5 minute. Starul partidei a fost antrenorul-jucător al Hunedoarei, Alina Moraru, care a transformat în gol nu mai puțin de cinci lovituri libere dictate de arbitri din preajma careului ineuancelor. Marcatoarele echipei vizitatoare au fost Alexandra Longa (2), Nicodin, Dragoș și Cociuba.
„Pentru primul meci în această formulă, eu zic că am evoluat peste așteptări. Păcat de rezultat, dar prestația de astăzi ne dă speranțe pentru meciurile ce urmează în campionat”, a spus „Ina” Nicodin la încheierea confruntării cu hunedorencele.
Măcelaru – Mladin, I. Longa, Covaci, Preală – Dragoș, Haida, Nicodin, Pencea (Gîb) – Cociuba, Al. Longa au fost ineuancele utilizate astăzi la Hunedoara. Iftimie, Munteanu au rămas pe bancă. Campionatul ligii secunde de fotbal feminine începepe 27 septembrie. Ineul are meci acasă cu Sporting Lugas Oradea.